CZK /EUR
Vzdělávací webináře I Vitality klub I Registrace I Přihlášení  CZK /EUR



O homocysteinu, Vitamínech s příběhem a vitamínovém tuningu


20. května 2018

Povědomí o homocysteinu by mělo být stejně tak samozřejmé, jako povědomí o cholesterolu. Tak jako je důležité znát hladinu cholesterolu v krvi, je důležité znát i hladinu homocysteinu a celoživotně ji ladit na ideál. Snadno tak předejdete běžným civilizačním chorobám jako je infarkt, mrtvice, stařecká demence, spontánní potrat nebo jen “obyčejná” únava a migréna.

Hladina homocysteinu představuje jedno číslo výsledku krevního rozboru, podle kterého lze určit, zda máte nedostatek vitamínů řady B a některých dalších životně důležitých látek. Přestože horní referenční mez laboratorních výsledků sahá až ke 12 µmol/l, riziko omezujete nejvíce při hladině pod 7 µmol/l. Je-li hladina homocysteinu vyšší než 7 µmol/l, je žádoucí se zamyslet nad tím, jak se stravuji a jaký zdroj výživných látek mám, případně sáhnout ke kvalitní suplementaci pomocí doplňků stravy.

Pokud přihlédneme k individuálním potřebám každého člověka, můžeme říci, že čím níže dotyčný homocystein v krvi má, tím lépe. Fyziologická hladina se liší v závislosti na pohlaví, věku a životním stylu. Homocysteinové číslo by měli znát především lidé s diagnózou špatné srážlivosti krve (např. Leidenská mutace), těhotné ženy, vegani i vegetariáni, pacienti s chronickým selháním ledvin, ženy trpící opakovanými potraty, matky dětí s vrozenou poruchou neurální trubice, ženy, které užívají hormonální antikoncepci a také kuřáci a konzumenti alkoholu. U těchto skupin lidí je velice pravděpodobné, že jejich hladina homocysteinu je nadměrně vysoká a páchá v organizmu nemalé škody.

Co s vysokou hladinou homocysteinu?

Pro snížení hladiny homocysteinu je důležitý dostatečný příjem vitmínu B6, B12 a B9. Kromě těchto vitamínů s metabolismem homocysteinu souvisí také zinek, hořčík a betain. A jak podle naměřené hladiny určíte, kolik vitamínů a minerálů užívat, aby byl jejich účinek co nejlepší? To je na delší povídání, a proto vznikl projekt Vitamíny s příběhem, který sdružuje nezávislé odborné poradce k homocysteinu při vzdělávacích regionálních centrech po celé ČR i SR.  Zde vám odborní poradci předají znalosti, v podstatě celé know how k tomu, abyste mohli svoji hladinu homocysteinu snadno kontrolovat a regulovat.

Činnost poraden je založena na fascinujících přírodních zákonech o vitamínech a minerálech a jejich vlivu na fyzickou kondici. Každé tělo má jiné požadavky, proto je v poradnách kladen důraz na individuální přístup. Před několika lety se mluvilo o vitamínové suplementaci. Po několikaleté praxi můžeme mluvit o jemném vitamínovém ladění přírodními produkty, tzv. vitamínový tuning. Inspirujeme se osobnostmi jako je Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., holistická lékařka Dr. Barbara Miller působící v Berlíně a také vycházíme z poznatků výzkumů o homocysteinu, které ve vědecké publikaci “Die B-Vitamine Folsäure, B6 und B12 in der Prävention” shrnul Prof. Dr. Uwe Till a dokonce v českém jazyce ve své publikaci “Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo” mnohé poznatky shrnul MUDr. Karel Erben.

Kde se naučím s homocysteinem pracovat?

Ten, kdo se chce se svojí hladinou homocysteinu naučit pracovat, se může zúčastnit některého z veřejných vzdělávacích seminářů, které pořádají regionální centra Vitamíny s příběhem. Každý si však také může dopřát komplexní individuální služby, jejichž součástí je vyšetření krve v certifikované laboratoři a konzultace k výsledkům rozboru krve. Na webových stránkách http://vitaminyspribehem.cz najdete podle města odborného poradce, který je nejblíže vašemu bydlišti. Pokud ve vašem městě poradce ještě nepůsobí a vy jste specialista na výživu či někdo, kdo se zachováním zdraví profesionálně zabývá, můžete si know how k homocysteinu po zaškolení ke svým službám přidat. Pro objednávky vyšetření krve i přihlášení se do projektu můžete využít informační telefonickou linku na čísle +420 724 322 566, nebo email info@vitaminyspribehem.cz.

Naučíte-li se udržet homocystein na ideální hladině, přispějete tak k prevenci vzniku běžných civilizačních chorob. Vyšetření krve na homocystein se pro Vás může stát podnětem k pozvolné pozitivní změně. I malý krok někdy může rozhýbat velké věci.

Článek vyšel v rámci časopisu Nový Fénix v roce 2018.
Tištěný text 1. část
Tištěný text 2. část zpět na seznam
Na stránkách používáme soubory cookies. Ty nezbytné jsou nutné pro provoz stránek, statistické sbírají anonymní data pro analyzýzu návštěvnosti a marketingové umožní například následné hodnocení nákupu, případně zobrazení relevantní reklamy.

Veškerá data se sbírají a používají anonymně a není možné je spojit s konkrétní osobou.

Nastavení Odmítnout vše Přijmout vše

zavřít








Uložit nastavení
Odmítnout vše
Přijmout vše